Edukační centrum

V Grünerově domě na chebském náměstí, kde jsou zachovalé unikátní barokní krovy a kde probíhají také prohlídkové trasy „Pod střechami chebských domů“, jsme v roce 2020 zřídili Edukační centrum Grünerův dům. Od roku 2021 zde ve spolupráci s tvůrčí skupinou Poklady starého Chebu a Západočeským divadlem v Chebu probíhají výukové programy, workshopy, projektové dny aj.

Termíny vypisujeme dle aktuálních časových možností!

Více informací a rezervace programů na webu Poklady starého Chebu.

VRCh-profil-Daniel-Cihak

Daniel Čihák

lektor
cihak@cheb.cz
721 740 501

Naše aktivity

Za odbor projektového managementu a rozvoje města Chebu, pro Vás ve spolupráci s tvůrčí skupinou “Poklady starého Chebu” od září 2021 připravujeme materiály a aktivity – a to jak pro školy, tak pro širší veřejnost.

Tvůrčí skupina Poklady starého Chebu připravuje edukační lekce, workshopy, projektové dny aj., které se konají v historickém jádru města Chebu nebo v Edukačním centru Grünerův dům. Akce pro pedagogy a žáky MŠ a ZŠ jsou zaměřeny na prohlubování vztahu dětí k regionu prostřednictvím témat, která se dotýkají historie Chebska.

Město Cheb dlouhodobě spolupracuje s historikem a emeritním kastelánem na zámku Kynžvart PhDr. Milošem Říhou, který se momentálně věnuje zpracovávání regionální historie.

Chebský dějepis

Na základě studia a překladů kronik města Chebu a okolí PhDr. Miloš Říha sepsal během roku 2021 výukový materiál s názvem “(Chebské příběhy #16) Chebský dějepis pro 7. ročník základní školy”, který je učebnicí místních dějin – kopíruje osnovy dějepisu pro 7. ročník ZŠ, významné dějinné události propojuje s lokálními a naopak ukazuje, jak regionální dění ovlivňovalo “velké evropské dějiny”. V přístupu k výuce nejen dějepisu jsme inspirováni metodou Místně zakotveného učení (MZU).

Zveřejnili jsme pro Vás výše uvedený materiál učebnice “Chebský dějepis”, zkrácené učební materiály a pomůcky pro pedagogy – prezentaci a metodiku, krátký loutkový film “Pozoruhodnosti města Chebu” s výběrem z regionálních dějinných událostí, jakož i dějepisnou soutěž pro školy i veřejnost “O největšího Chebana” – VÍCE INFORMACÍ na stránce Chebský dějepis.

Děkujeme všem zúčastněným školám a především žákům 8. ročníků zapojeným do soutěže.

Věříme, že připravené materiály budou inspirací do budoucna i dalším žákům a pedagogům.

Oficiální vyhlášení vítězů obou kategorií vědomostní dějepisné soutěže O největšího Chebana proběhlo dne 10.10.2022 v 10:00 na chebské radnici. Výsledky jsou zveřejněny na  webu projektu Chebský dějepis a na FB MAP Chebsko!

Poklady starého Chebu

Tvůrčí skupina “Poklady starého Chebu” ve spolupráci se Západočeským divadlem v Chebu připravuje edukační lekce zaměřené na prohlubování vztahu dětí k regionu prostřednictvím témat, která se dotýkají historie Chebska.


 

Lekce nabízíme v komplexním dopoledním edukačním programu sestávajícím se z tzv. “interaktivní mini-bojovky” (1h) a výuky s lektory (2h)!

 


V tomto školním roce 2022/2023 nabízíme tyto programy:

 

  • Poklady starého Chebu I. Chebská náměstí – interaktivní mini-bojovka určená pro žáky I. stupně ZŠ
 

Chebský šašek provede děti proměnami historického centra Chebu, prožije s nimi pády a vzestupy starobylého města, navštíví s nimi trhy, sklepy, hradby a zprostředkuje setkání s tehdejšími měšťany.

 

  • Poklady starého Chebu II. Poslední chebský kat – interaktivní mini-bojovka určená pro žáky I. a II. stupně ZŠ

  

Děti se spolu s průvodcem vydají na dobrodužnou cestu časem po stopách posledního chebského kata odehrávající se v autentických prostorách Grünerova domu – od sklepů až po půdu. Poznají rozporuplnou a zároveň i pozoruhodnou renesanční osobnost Karla Hussa, který byl nejen katem, ale i sběratelem, léčitelem a kronikářem města Chebu.

 

  • Poklady starého Chebu III. Řemeslníci a obchodníci – workshop pro žáky MŠ

 

Předškolní žáci se dozvědí o bohaté kupecké a řemeslné tradici města Chebu. O tom, proč jsou chebské domy a jejich půdy tak rozsáhlé, jaké zboží se v nich skladovalo, jak probíhal čilý obchodní ruch na tržištích a jak dovednosti Chebanů učinily z našeho města významnou obchodní křižovatku.

 

  • Poklady starého Chebu IV. Neočekávaný příjezd krále – interaktivní mini-bojovka určená pro žáky I. a II. stupně ZŠ.
 

Hraná prohlídka městem vytvořená k letošnímu 700. výročí zástavy Chebska českému králi Janu Lucemburskému z roku 1322. Děti v doprovodu šafáře – správce měšťanského domu – navštíví středověké tržní město, jehož obyvatelé jsou překvapeni zprávou o nenadálé královské návštěvě. K těm vždy v minulosti patřily nemalé výdaje na pohoštění nejen krále ale i jeho početné družiny. Stihnou to – za pomoci dětí – chebští občané do příjezdu krále?

 

 

Termíny vypisujeme dle aktuálních časových možností!

Rezervujte na našem novém webu Poklady starého Chebu.

Nadcházejí události

Nebyla nalezena žádná událost!

Proběhlé události

Březen 2023

Čtenářská soutěž Andersenova výzva – 3. ročník Sale has ended

  Aktualizace 15.3.2013, 17:00 hodin: Děkujeme školám za velký zájem o naši soutěž – k dnešnímu dni byla kapacita soutěže naplněna, proto jsme již museli zastavit přihlašování. Všem přihlášeným školám ještě přijde v pondělí 20.3.2023 “potvrzovací” e-mail s organizačním upřesněním. RT MAP III Cheb a Aš   Dovolujeme si vyzvat Vaši školu k účasti ve třetím ročníku čtenářské soutěže […] ...
22.03.2023
14:30 - 17:00
3. ZŠ Cheb
Malé náměstí 2287/3, 350 02 Cheb
Nebyla nalezena žádná událost!
Potvrďte prosím souhlas s podmínkami.